Recenze: Život v zahradě

archiv revue
Britka Penelope Lively se dá charakterizovat dvěma slovy. Je spisovatelka a zahradnice. V obou oborech se dokázala prosadit a je těžké rozhodnout, co miluje víc. Zda knihy, nebo zahrady. Své dvě lásky spojila dohromady a vznikla poetická kniha chytrých esejů o zahradničení.

Britská spisovatelka (1933) je známou a oceňovanou autorkou románů a povídek pro děti i dospělé. Za svou kariéru získala řadu prestižních ocenění, ale mnohem důležitější pro ni vždy bylo, aby její knihy přinášely velkým i malým čtenářům hlavně radost. Kniha Život v zahradě vyšla v nakladatelství Host. Toto nakladatelství vydalo i její román Měsíční tygr. Máte-li rádi nevšední čtenářské zážitky a knihy s přesahem, potom bude Život v zahradě trefou do černého.

Jestli něco platí plnou měrou o knihách Penelope Lively, pak to, že nejde o prvoplánové a komerční čtení. Upřímně řečeno, její texty jsou poměrně složité a vyžadují od svých čtenářů aktivní spolupráci. Život v zahradě je také to, co literární vědci nazývají náročným čtením. Vlastně už kvůli žánru, který si autorka zvolila. Život v zahradě je sbírka esejů věnovaných dvěma velkým láskám, které provázejí celý autorčin život. Jde o psaní, potažmo umění obecně, a zahrady. Obě témata jsou východiskem knihy, která je ve všech ohledech naprosto výjimečná.

Penelope Lively se ani nemusí vyznávat z obdivu k zahradničení a úpravám zahrad, protože její úcta k těm, kteří rozumí zahradnickému řemeslu, je patrná z každé řádky a z každého odstavce. Kniha nemá žádný pevný řád, spíše jde o nahodilé úvahy o tom, co právě autorku napadlo. Vše se točí kolem zahrad, zahradničení a umění. Kromě toho je Život v zahradě také do jisté míry autorčinou autobiografií. Penelope Lively vypráví o svém vztahu k zahradám a důkladně vám popíše zahrady, se kterými se setkala a které na ni silně zapůsobily. Největší prostor dostaly anglické zahrady, což je v kontextu jejího života jen logické.

Penelope Lively se projevila jako skromná autorka, která o sobě hovoří jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Například o svatbě její vnučky se dozvíme jen díky tomu, že vnučka toužila po tom, aby ji hosté přivítali záplavou růžových lístků. To, co tvoří jádro knihy, je vyprávění o známých umělcích, kteří se nějakým způsobem inspirovali svou zahradou. Penelope Lively vás vždy ve zkratce seznámí s konkrétním umělcem, aby se dostala k tomu nejdůležitějšímu – jeho zahradě. Některé zahrady sloužily k relaxaci, jiné se objevily na stránkách knih, které přetrvaly staletí, a jiné jsou na obrazech, které dnes visí v muzeích.

Penelope Lively si jednotlivé osobnosti nevybrala podle toho, co a jak tvořily, ale podle toho, jaký měli vztah ke své zahradě. Všechny své kolegy považuje za zahradníky a vede s nimi pomyslný dialog o tom, jak si vybudovat zahradu snů. Zahradu, v níž bude všem dobře a v níž se bude tvořit s lehkostí a radostí. V knize nechybí řada citátů, v nichž se všechno točí kolem květin, bylinek a stromů. Život v zahradě je krásné a poetické čtení, které vás pohladí po duši. A je přitom úplně jedno, zda se vyžíváte v zahradničení, anebo nedokážete rozlišit čajovou růži od šípkové růže.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Život v zahradě

0.0 0
od 245
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.