Recenze: Ultima thúlé, nejzazší zem

archiv revue
Nahý obr, to mi v hlavě vytanulo během čtení nové sbírky básníka Slívy, jednoho z živých klasiků české poezie. Osobně Slívu už léta pokládám za příklad autentického člověka a jeho poslední vydaná sbírka mi to potvrzuje

Ultima Thúlé, nejzazší zem upoutá na první pohled. Grafické zpracování Veroniky Kopečkové je kongeniální a příslib osamělé, neohlašované výpravy na sám okraj intimního i duchovního světa, který její úprava navozuje, je básněmi naplněn.

Nová Slívova sbírka je barokně minimální. Stále velmi tělesná, zároveň však subtilní, opatrná až k úplnému obratu. Organická hmota se škvaří v ohni horoucího citu, ale mlčí i při těchto zásnubách; nejvíc němá je však asi v jazyce. Ať už to považujeme za paradox, nebo ne. „Toužebně nalétá můří panna/ na ztepilý plamen… // Organická hmota sykne, živel prskne smíchem.“

V maelströmu zasíťovaného dneška nejde ke dnu právě jen to zvířecí, obtížné a němé. Ultima Thúlé, nejzazší zem hovoří o posledních věcech člověka, zabývajícího se archetypálnem a po větší část života i závažným psaním, to znamená poezií, a překypuje láskou… „Přece jen/ – na konci života – přisla. (…) – Nesvedu nic/ než rubem jí pohladit líc.“

Vít Slíva prověřuje literární a jazykové možnosti tak dlouho, a tak docela, až to svádí považovat jeho nově vydanou sbírku za majstrštyk. To bychom se mýlili. Nic takového v poezii není. Dalo by se místo toho říct, což se mi moc líbí, jak zůstává věrný. Poezii, víře, sobě jako básníkovi, i sobě jako živému člověku. „Všechno ať věrně doslouží. // Vrzání parket, / hrkání hrnců, / žárovky… // I nevěrné srdce // v manželském loži." Ona je ta úspornost vyjádření za takových okolností pochopitelná, básník má být tím skromnější, čím víc z pravdy zná. A co na tom, že se ta úsporná básnivost v některých polohách blíží dětské vizi: „Kdo ti co poví, / když nelze slovy… // – Houkání sovy.“

Kromě toho všeho jsem v Ultima Thúlé objevil i nečekané, zázračné, přestože všední obrazy, například celou báseň Koberec a také báseň bez názvu, začínající verši „Jsem kamera/ v rakvi.“ A pak mám rád všechny básně, v nichž je rým a paradoxní meditace jako „není se čeho pustit.“ Ne, není.

Vít Slíva se do nejzazší země šourá na kolenou po štěrkovém chodníku slov, s přestávkami v úvalech zarostlých kopřivami. „Močí si zaliju všechny své kopřivy; / tvář mi to ohnivou bolestí pokřiví.“ Podzim je všudypřítomná smrt a v lásce jsme jí skrze klín bezmála nejblíž. Po tmě. Čas běží pomalu, ale v neskutečném trysku, když znějí Protihlasy. Tuhle sbírku si rozhodně kupte, je hluboká a krásná.

Autor: Standa Černý

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Ultima thúlé, nejzažší zem
Čeština

Ultima thúlé, nejzažší zem

0.0 0
199 163
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.