Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Recenze: Svolení

archiv revue
Skandální. Jak jinak výstižněji popsat autobiografický román francouzské autorky o vztahu s téměř padesátiletým mužem. Jí bylo v té době čtrnáct…

Vanessa Springora, ředitelka nakladatelství Juillard, se od dětství pohybovala v literárních kruzích. Tam také v polovině 80. let 20. století poznala uznávaného spisovatele. Bylo jí pouhých třináct, když jí dal jasně najevo, že se o ni zajímá nejen jako o dceru své známé. Začal se jí dvořit formou dopisů. Brzy nato, poté, co získal její náklonnost, její svolení, – a to také písemně, aby byl jištěný – došlo k první schůzce. Nezůstalo u nevinností. V. nepocházela z dobře situované rodiny, chybělo jí zázemí, a tak jí i toto nahrazoval zralý muž. Proběhla další a další setkání. Byli zamilovaní. Po třiceti letech od této životní etapy vznikla autobiografie Svolení.

 

Šokující je nejen nerovný vztah. Ale hlavně i to, že se nejednalo o utajovaný vztah. Ba naopak byl společností tolerovaný a podporovaný. Autorka zmiňuje petici z roku 1977, která obhajuje styk s mladistvými a pod niž se podepsala řada francouzských umělců a umělkyň. To okamžitě podněcuje můj zájem dozvědět se více. Na internetu nevěřícně nacházím, že petice je skutečná a mezi signatáři se objevují i zvučná jména jako Michel Foucault, Roland Barthese, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre… V hlavě si srovnávám společnost 70. a 80. let minulého století ve Francii s tou naší. Troufám si říct, že u nás by to bylo nemyslitelné. Není se pak čemu divit, že měla tato dvojice mezi svými blízkými zastání. Samozřejmě není to jednostranné, i ve Francii názory popisovaného spisovatele G. sklízejí negativní kritiku. Nicméně v románu vystupují skutečné postavy, které této lásce dávají bez okolků zelenou. G. si vyslouží jen pár „popotahovaček“ na policii.

 

Autorka pojmenovává hlavní hrdiny jako V. a G., z čehož cítím, že se chce od tohoto příběhu odosobnit. Kniha je její zpovědí, jak ze sebe vše to špatné dostat. Veškerou špínu si v sobě nosí celý život. A ačkoli je tento text i o hledání toho, kdo je oběť, ona je jasnou obětí. Už jen tím, že se nedokáže poprat s tímto obdobím života. Nad celým příběhem se vznáší otázka, kterou najdeme na obálce: „Může svolení dítěte ospravedlnit milostný vztah s dospělým?“ Odpověď společně se čtenáři hledá i sama Springora.

 

Čtrnáctiletá V. svého milence zbožňuje. Později se ale z jeho knih a i na vlastní oči přesvědčuje o tom, že není jeho jedinou mladičkou múzou. G. se odvolává na antiku a obhajuje se tím, že tehdy byly takové vztahy běžné. V. začíná pociťovat, že to není v pořádku. Ale sama se z té smyčky, do které ji G. lapil, nedokáže dostat.

 

Styl psaní Springory je intenzivní, krátké kapitoly udržují čtenáře stále v pozoru. Příběh se ani zdaleka netýká pouze doby, kdy byla V. s G. Je o lásce, uvědomění, poté sebeobviňování, o nenacházení toho, kdo je vlastně oběť. A také hlavně o tom, jaký dopad měl vztah s G. na V. (Vanessu) v pozdějších letech. Nepovažujme tuto knihu za nechutnost. Z textu vyplývá, že už jako dítě volala o pomoc. Je to přiznání k něčemu, co mohla mladá dívka jen těžko ukočírovat. Anebo je to jinak? Odpovědi najdeme v textu a sami v sobě.

 

 

Autor: Radka

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.