Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Recenze: Muzeum nesplněných slibů

archiv revue
Sliby dáváme i dostáváme. Společné mají to, že by se měly plnit. Když to tak není, zůstává po nich často jen pachuť hořkosti a smutku. A někdy také letitá nejistota. Proč dotyčný daný slib nesplnil?

Britská autorka Elizabeth Buchan o jednom takovém muzeu vypraví ve své literární prvotině nazvané Muzeum nesplněných slibů. Muzeum s bohatou sbírkou předmětů, symbolizujících nejrůznější nesplněné sliby, je však jen vyústěním předchozího života hlavní hrdinky. Podstatný děj se odehrává v kulisách Prahy roku 1986 a vypráví o vztahu mladé Angličanky a českého disidenta.
 

Elizabeth Buchan vystudovala angličtinu a historii a poté pracovala v knižních nakladatelstvích. Psala propagační texty na knižní přebaly a byla rovněž redaktorkou. Její autorství je tak jakýmsi přirozeným vyústěním nasbíraných zkušeností. Námět ke své prvotině získala před lety při pobytu v Praze a tamní návštěvě Muzea komunismu.
 

Muzeum nesplněných slibů je velmi zajímavá a zdařilá kniha. Hlavní hrdinkou je Angličanka Laure, která žije v současnosti v Paříži a spravuje zde sbírky Muzea nesplněných slibů. Mezi exponáty, symbolizující nedodržené sliby, mohou návštěvníci nalézt i její jízdenku na vlak. Spolu s ní si Laure ve svém nitru nese bolestnou vzpomínku na dávnou minulost a velkou lásku.
 

S Laure se vracíme do roku 1986, kdy přijela do Prahy jako au-pair pomáhat v rodině bohatého stranického funkcionáře. Laure se stará o dvě děti, o domácnost, podniká výšlapy po malebných zákoutích Prahy. Při jedné vycházce narazí na scénu loutkového divadla, jímž je okouzlena. Zde se také seznámí se svou budoucí láskou, mladým muzikantem a disidentem Tomášem.
 

Kolize rozdílných světů nastává. Laurenina doposud svobodná duše se postupně střetává s tvrdou realitou života v socialistickém Československu. Odlišný režim, klima i všudypřítomná stísněnost jsou něco, co doposud neznala, v čem nemusela žít. Její vztah s Tomášem jí rozšiřuje obzory. Poznává nejen, co je to vášeň a láska, ale také pod kůži se zadírající pocit nesvobody.
 

I z hlavní hrdinky se tak díky přátelství s disidentskou skupinou stane objekt sledování StB. Autorka s naprostou nenucenou přesvědčivostí provází hrdinku velkým progresem. Ve svém líčení je jemná a nevtíravá. Ačkoli se vine první třetina knihy v pomalém tempu, zbytek knihy to bohatě vynahrazuje a zároveň dokládá, že onen plytký počátek byl výborným vytvořením živné půdy pro další sled dění. V závěru totiž do sebe jednotlivé střípky zapadnou a vytvoří kompletní celek, v němž každá drobná zmínka o čemkoli má své pevné místu v základu.
 

Děj líčí autorka pomocí tří časových linek. Současnost a minulost roku 1986 se rozrůstá také o dění z Berlína roku 1996. Každá z linek tak s výbornou propracovaností doplňuje zbylé dvě. Příběh je čtivý, plný emocí a nostalgie. Jisté srovnání se dá nalézt s knihou Simona Mawera Pražské jaro. Pohled na československé dění očima a tvůrčí rukou cizince je vždy velmi zajímavé. V tomto případě patří pomyslné vítězství v duelu právě Elizabeth Buchan. 

Muzeum nesplněných slibů je výborná kniha, kterou lze jedině doporučit.

Autor: Eva Šamánková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muzeum nesplněných slibů

0.0 0
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.