Recenze: Podstata pouště

archiv revue
Autorova fascinace pouštěmi se po přečtení jeho knihy přenese i na nás!
Když se řekne poušť, většině lidí vytane na mysli Sahara – ta dvě slova jsou vnímána skoro jako synonyma. Je mi samozřejmě známo, že pouští je na naší planetě velmi mnoho, když jsem však zabrouzdal pamětí a pokusil se oživit školní vědomosti, napadly mne kromě Sahary už jen tři: Gobi, Kalahari a Taklamakan. Po přečtení knihy Podstata pouště (jejíž autor mne přesvědčil, že danému tématu rozumí jako málokdo jiný) mohu s radostí konstatovat, že mé ubohé „pouštní“ znalosti jsou minulostí!

Michael Martin je sympatický německý dobrodruh, kterému pouště učarovaly již v mládí a on jim následně „obětoval“ celý život. Podle toho, co jsem se o něm dočetl, na Zemi patrně neexistuje poušť, kterou by nenavštívil a (nakolik to bylo možné) neprozkoumal. O svých cestách napsal mnoho knih, přičemž Podstata pouště je podle mého názoru jakýmsi „testamentem“, závěrečným shrnutím všeho, co prožil, přičemž úchvatné vyprávění je prokládáno úvahami o takřka transcendentních pocitech, které poušť dokáže v člověku vyvolat...

Ono je to vlastně logické – pustiny bez jakýchkoli známek života nemohou nemít na lidskou duši ohromující, magický vliv. Vezměme si za příklad Rub al-Chálí, což je pouštní oblast na jihu Arabského poloostrova. 780 000 kilometrů čtverečních (to je rozloha, do níž by se „vešla“ dvě Německa) písečných dun, vysokých mnohdy přes 200 metrů – je možné v takovýchto nekonečných dálavách nepociťovat závrať podobnou té, jakou zakoušejí mořeplavci uprostřed oceánu či kosmonauti ve vesmírném prostoru?
Pouští ovšem existuje obrovské množství „druhů“. Dvě stejné prakticky nenajdeme a Michael Martin má úžasnou schopnost poutavě a často i humorně představit nám každou v její jedinečnosti. Pastvou pro čtenářovy oči pak jsou nádherné barevné fotografie, připomínající mnohdy počítačové variace nějakého abstraktního grafika...


Z četby jsem též pochopil, jak filigránsky vyvážené jsou přírodní procesy na Zemi a jak málo stačí, aby došlo k jejich narušení s nepředvídatelnými důsledky. Nejsem žádný „zelený“ fanatik ani „grétista“, ale když jsem četl třeba o tom, jak amazonské deštné pralesy a africká saharská poušť spolu vzájemně „komunikují“, byla to opravdu „síla“!


Kniha Podstata pouště je jedinečným průvodcem po „odvrácené straně“ naší rodné planety, po odlehlých končinách, o nichž většina z nás skoro nic neví a jen s námahou je dokáže najít na mapě či glóbu. Její autor nás jednoduchým a přitom poutavým literárním stylem seznamuje s tím nejzajímavějším, co na svých výpravách viděl a prožil a umožňuje nám tak „navštívit“ místa, kam se „civilizovaný“ jedinec nikdy nedostane...

Autor: Jan Hofírek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Podstata pouště

0.0 0
99 81
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.