SLEVY SLEVY SLEVY – vybírejte ze zboží s akční cenou

Recenze: Narodili se, aby přežili

archiv revue
Jedna Češka, jedna Slovenka a jedna Polka. Tři ženy židovského původu, které se vzájemně neznaly, ale které porodily dítě jen pár metrů od sebe. Dvě dívky a chlapec narození ve vyhlazovacím koncentračním táboře nevážili ani kilo a půl, přesto se jim nějakým zázrakem podařilo přežít druhou světovou válku.

Narodili se, aby přežili z Mladé fronty je kniha poskládaná z deníků a vyprávění lidí, kteří se setkali s našimi třemi hrdinkami. Priska, Rachel a Anka byly úplně jiné, pocházely z rozličných prostředí, přesto je spojil podobný osud. Autorka Wendy Holdenová nijak nezastírá, že její literární počin spadá do kategorie literatury faktu, proto je zde všechno několikrát ověřeno z různých pramenů a autorka si ani na chvíli nedovolila popustit uzdu fantazii a něco si vyfabulovat.

I tak se jí ale nějakým způsobem povedlo napsat věc, která vás chytne za srdce a která se vám dostane pod kůži. Holdenová je objektivní, neplýtvá emocemi, a třebaže se vás nesnaží dojmout, zaručeně vám ukápne nějaká ta slzička. Možná si nyní říkáte, že o druhé světové válce a holocaustu toho vyšlo už hodně, ale kniha Narodili se, aby přežili je svým pojetím naprosto unikátní a originální je i způsob, jak je napsána. Prvotní kapitoly vypráví o dětství a mladí našich tří hrdinek, Holdenová je vypráví téměř jako pohádku a o to víc s vámi otřese to, co následuje.

Líčení německých sankcí vůči Židům je samo o sobě dost brutální, ale pravda je, že nejde o nic, o čem byste neměli povědomí.  Údernější jsou pasáže o tom, jak nacismus a rasismus ovlivnil životy dívek, které si toužily splnit své sny. Já konečně pochopila, proč tolik Židů zůstalo ve své domovině, i když měli příležitost emigrovat do zahraničí. Nelze než obdivovat jejich víru a naději, ačkoliv víme, že to tehdy bylo velice naivní a krátkozraké.

Priska, Rachel i Anka pocházely z bohatých rodin a jejich rodiče jim dopřáli nejlepší možné vzdělání. Rodina jedné provozovala vyhlášenou kavárnu a další dvě byly dědičkami textilních továren. Všechny měly krátce po svatbě, a protože německá propaganda fungovala dokonale, neměly ani tušení, co jsou koncentrační tábory a k čemu slouží. Ze šťastných novomanželek se ze dne na den staly vězenkyně.

Paradoxně v nejhorším koncentráku skončila Anka, která se provdala za německého Žida. Její modrooký a blonďatý manžel pracoval pro Němce, což jí ve čtyřicátých letech nijak nepomohlo a v letech padesátých, kdy se k moci dostali komunisté, jí to vysloveně uškodilo. Přesto to byla právě Anka, kdo nikdy neztratil svůj nezdolný optimismus.

V kapitolách věnovaných životu v koncentračních táborech se dozvíte řadu novinek a seznámíte se s mnoha detaily, o kterých se raději nemluví. Všechny tři ženy musely své těhotenství tajit, protože jinak by šly okamžitě do plynu. Anka je jedinou výjimkou, která žila poblíž manžela a které se v koncentračním táboře narodily dvě děti. Hodně smutné jsou kapitoly zachycující konec druhé světové války, ve kterých figurují nejen Němci, ale také Češi a další spojenci. Právě tyto kapitoly bych vyzdvihla jako nejpodnětnější a nejzdařilejší.

Narodili se, aby přežili má schopnost změnit vaše smýšlení a přehodnotit vaše morální postoje. Co se týče obsahu, je kniha otřesná. Co se týče jejího poslání, jde o nádherné poselství, že by se člověk neměl nikdy vzdát a že by nikdy neměl dopustit, aby ho ostatní připravili o jeho člověčenství. Děti našich tří hrdinek se poprvé setkaly až v roce 2010, ale jak samy říkají, měly pocit, jakoby se znaly od narození. Vy zase budete mít pocit, jako byste celý život znali jejich matky, kterým se povedlo projít peklem a vrátit se do života.    

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Narodili se aby přežili

4.0 1
349 286
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.