AKČNÍ CENA 156 KČ: oboustranné puzzle Tlapková patrola

Recenze: 1913 Co jsem chtěl ještě vyprávět

archiv revue
Z knihy 1913. Léto jednoho století se ihned po vydání stal mezinárodní hit. Florianu Illiesovi se v krátkých prozaických črtách podařilo zachytit atmosféru odcházejícího devatenáctého století i záblesky toho nadcházejícího. Fascinující dobové výjevy z předválečné Prahy, Vídně či Berlína měly jedinou vadu — skončily. Ke stejnému závěru dospěl naštěstí také Florian Illies, který proto neustal v pročesávání archivů, knihoven a galerií, a připravil obdobně hypnotické a vtahující pokračování. Opět se tak můžeme ponořit do životů spisovatelů, umělců a novinářů, kteří cítí konec jedné epochy, avšak nemohou tušit, co má přijít po ní.
První díl jakéhosi souhrnu toho „nej“, co se v roce 1913 stalo, se dočkal pokračování v podobě poměrně obsáhlých glos s podnázvem Co jsem ještě chtěl vyprávět. První díl se soustředil na události probíhající v létě tohoto roku. Zachytil neuvěřitelně fascinující výjevy z předválečného Berlína, Vídně, ale i Prahy. V druhém díle se autor zaměřil nejen na léto, ale vlastně celý tento neuvěřitelný rok a jak jej prožívaly významné osobnosti tehdejší doby.

Německý autor Florian Illies prokázal při své práci nebývalý um zahloubat se do nepřeberného množství informací obsažených v archívech a knihovnách, a dokázal z nich vyzdvihnout ty, které jsou pro „lidstvo“ nějakým způsobem přínosné, zajímavé, určující, definující a které krásně dokládají konec jedné (krásné) éry a začátek nemilosrdné, odvrácené stránky lidství – počátek první světové války.

Jak žili tehdejší spisovatelé, umělci, novináři? Co bylo palčivým problémem společnosti? Kdo řešil osobní vztahové, rodinné či existencionální problémy? Kdo se neuměl vypořádat s křivdami? Kdo i přes svůj nebývalý talent živořil a trápil se, a kdo si naopak užíval radostí života plnými doušky? Kniha se tentokrát nezaměřuje jen na evropské metropole, ale odnese čtenáře i za hranice oceánu.

Každý, kdo má rád historické „klepy“, s tímto dílem rozhodně nešlápne vedle. Dozví se totiž mnoho nových, dosud nikdy nepublikovaných a někdy až šokujících zpráv o osobnostech, které nás provázely ve školních učebnicích…

Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Pokud chcete svým malým předškolákům pomoci otevřít dveře do světa školního dobrodružství, máme pro vás tři super tipy na knihy pro předškoláky.
Hrom aby do toho… Jak může někdo pojmenovat hlavní hrdiny svého románu Jack a Rose a pak si s jejich láskou tak pohrávat? Vždyť od dob Titaniku je synonymem pro tu největší, avšak nejtragičtější lásku právě tato dvojice (hned po Romeovi a Julii, samozřejmě). Ach. A je jasné, že jsem si ty dva představovala přesně jako Kate a Lea z výše zmiňovaného filmu.
Někdo ukradl mrtvolu z márnice. Ten někdo ji položil na místo, kde policie najde hrob s desítkami zavražděných žen. Případu se ujímají dva agenti z dánské jednotky Task Force 14. David a Lucas mají svérázné vyšetřovací metody, skrývají temná tajemství a k smrti se nenávidí.