Místecký: Všechno to začalo Shakespearem. Proč se někdy schováváme za pseudonymem a kdo je opravdu autorem Macbetha?

archiv revue
V prvním dílu nového podcastu Z druhé stránky se jako host představí Dr. Michal Místecký, odborný asistent na katedře českého jazyka na Ostravské univerzitě.

Tato epizoda nás zavede do světa určování autorství, kde se podíváme na to, jak zjistit autora anonymního textu, nebo kdo se skutečně ukrývá za neznámým pseudonymem. Dr. Místecký nám poskytne možnost prozkoumat určování autorství z pohledu minulosti a vysvětlí, v čem nám může být užitečné dnes. Budeme také diskutovat o kontroverzním tématu autorství děl Williama Shakespeara a nakousneme, kdo by mohl být autorem nebo spoluautorem některých jeho her.

 

Podcast Z druhé stránky se pak ponoří do světa kriminalistiky a ukáže, jak lze lingvistické metody využít v trestním vyšetřování. Dr. Místecký nás přesvědčí o tom, že lingvistický výzkum může napomoci k rozluštění zločinu a vysvětlí jaké jsou jeho možnosti, ale i limity. V neposlední řadě pak bude tato epizoda zkoumat hranice umělé inteligence a položí otázky, jako zda může AI napsat text tak přesvědčivě, že by mohla být považována za skutečného autora, nebo jestli za nás bude schopná v budoucnu napsat celou vysokoškolskou práci.

 

První díl literárního podcastu Z druhé stránky tak nabízí pohled na literaturu z neobvyklé perspektivy a představí fascinující téma určování autorství v novém světle. Pokud vás zajímá, jak je možné rozluštit autora textu, nenechte si tuto epizodu rozhodně ujít.

Podcasty můžete sledovat na platformě SpotifyYoutube nebo Apple Podcasts – STAČÍ SI VYBRAT.


Vendula Urbišová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.