Karel Hvížďala: Veřejnoprávní média jsou pod obrovským tlakem

archiv revue
Ve středu 22. listopadu byl hostem v Domě knihy novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Na besedě představil svou novou knihu Vlčice, v níž se rozhodl vyobrazit portrét dvou silných žen. Magdy Vašáryové, která kandidovala také na prezidentku Slovenska, a Ivy Brožové, bývalé soudkyně a předsedkyně Nejvyššího soudu, jež vyhrála spor i s českým prezidentem.
Karel Hvížďala

Novinář a spisovatel (*1941), v letech 1966-70 v Mladém světě, 1971-77 v nakladatelství Albatros a pak až do roku 1990 na volné noze. V letech 1978–89 v exilu v Německu. 1990-1992 šéfreportér a předseda představenstva vydavatele Mladé fronty Dnes, 1993-1998 spoluzakladatel a šéfredaktor časopisu Týden. Nyní opět na volné noze. Autor více než třicet knih rozhovorů, mimo jiné s Václavem Havlem, Václavem Bělohradským, Karolem Sidonem, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, Evou Jiřičnou, Jiřím Přibáněm. Dále napsal také pět próz, přes dvacet rozhlasových her, pět knih o médiích a knihu esejí.

Vlčice, tak se v Anglii přezdívá sedmi královnám, jež vládly od XII. století až po éru Tudorovců, která začala na konci XV. století. Tyto panovnice vynikaly inteligencí, měly vnitřní mužskou sílu, vyvolávaly divoké reakce. Jejich pojmenování si známý český novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala vypůjčil pro portrét dvou silných žen, které představuje ve své nové knize. I Magda Vášáryová a Iva Brožová jsou inteligentní a ambiciózní, svými postoji vyvolávaly často divoké reakce. Pocházejí z měšťanských učitelských rodin, jejichž členové v minulém století měli dost odvahy postavit se proti oběma vládnoucím nenormalitám. Proto odmalička věděly, že legitimování myšlenek autoritou, obecným míněním nebo sociálním vytvářením pravdy je odporné a nebezpečné.

Jaký je rozdíl mezi psaním knihy rozhovorů a knihy psané jako úvahové?
Karel Hvížďala: Ten rozdíl je zásadní. Buď člověk vede dialog s partnerem, nebo píši vlastní prózu a je to dialog se mnou. Tady se člověk ještě musí naučit vzpomínat.

Ivo, rád bych se zeptal na jednu osobní otázku. Pamatuji si na dobu, kdy jste válčila s panem Klausem. Neměla jste někdy strach?
Iva Brožová: Já jsem strach opravdu neměla. Věděla jsem, že ta soudcovská nezávislost musí být uhájena. Zejména svoboda je pro mě cílová kategorie, která si žádá přesahování. Je to hodnota, která má i cenu lidských životů.

Vy jste se postavila proti striktnímu chápání právního pozitivismu. Co vás k tomu vedlo?
Iva Brožová: Můj otec byl dvakrát odsouzen dle platných zákonů. Neprávem, proto odmítám doslovné znění zákona. Toto nemělo s právem nic společného.

Poslední dobou se říká, že po posledních volbách začíná být ohrožena demokracie. Myslíte si to také?
Karel Hvížďala: Tyto obavy jsou opodstatněné v okamžiku, kdy jedna strana ovládne vládu i poslaneckou sněmovnu. To je samozřejmě velice zásadní věc a uvidíme, do jaké míry se budou schopny ostatní strany tomuto postavit. V tuto chvíli jsou to jen spekulace a dohady.

Iva Brožová: Já to vidím trochu jinak. Máme systém poměrného zastoupení. Volby jsou jediná možnost, kdy můžeme hovořit o vládě lidu, jelikož každý má možnost jít volit. Pokud hnutí ANO zvítězilo ve volbách, tak z toho plyne, že ten náš systém počítá s koaličními vládami. Z mého úhlu pohledu není problém, že zvítězilo hnutí ANO, ale to, že ostatní strany odmítají respektovat, že máme systém poměrného zastoupení.

V současné politice téměř není vidět člověk, který by měl nějakou vizi státu. Znáte někoho ze současné politiky, o kterém byste mohli říct, že nějakou vizi má?
Iva Brožová: Já bych třeba věřila panu Pithartovi, ale třeba i panu Richeckému.

Karel Hvížďala: Nevím, jak to doplnit. Petr Pithart je můj soused a mluvím s ním velice často.

U nás se mění nejen politika, ale také i média. Jakým způsobem se orientujete v mediálním světě?
Karel Hvížďala: Tak v první řadě je potřeba říci, že naše mediální krajina je opravdu velice nestandardní. Pluralita médií je základ, aby se občan orientoval. Deníky už tady v podstatě nemáme. Kromě Práva a Hospodářských novin, které mají komický náklad 30 000. Veřejnoprávní média jsou pod obrovským tlakem. Já sám se orientuji tak, že toho musím přečíst hodně, včetně zahraničních médií.

Iva Brožová: Pokud jde o média, tak si myslím, že ta úroveň je taková, jaká je úroveň společnosti. Já jsem čtenářem Lidových novin, čtu také Reflex nebo Respekt. Chce se to vzepřít tlaku komercionalizace.

Znáte nějakého funkcionáře dnešní KSČM, který se dokáže v médiích vyslovit kriticky proti putinovskému Rusku?
Karel Hvížďala: Já si myslím, že máte pravdu. Žádný kritický postřeh vůči Rusku či Putinovi jsem z této strany neslyšel.

Jaký máte názor na dnešní Ústavu ČR a její případnou změnu?
Iva Brožová: Já stojím za naší Ústavou, je především o principech a o hodnotách.

Karel Hvížďala: Nejlepší je Ústavu neměnit, spíše ji dodržovat a vést diskuze o výkladu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Vlčice
Čeština

Vlčice

0.0 0
299 245
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.