Český novinář A. J. Liehm získal ocenění

archiv revue
Nadace Charty 77 letos ocenila Cenou Toma Stopparda českého novináře A. J. Liehma, který se loni dožil 90 let. U této príležitosti vydalo nakladatelství Dokořán soubor téměř všech článků, esejů a úvah pod názvem Názory tak řečeného Dalimila.
Nadace Charty 77 letos ocenila Cenou Toma Stopparda českého novináře A. J. Liehma, který se loni dožil 90 let. U této príležitosti vydalo nakladatelství Dokořán soubor téměř všech článků, esejů a úvah pod názvem Názory tak řečeného Dalimila. A. J. Liehm je pod pseudonymem Dalimil pravidelně publikoval v letech 1971-1989 převážně v římském exilovém časopise Listy.

Nakladatelství Dokořán si váží rozhodnutí Nadace Charty 77 ocenit renomovanou Cenou Toma Stopparda za rok 2014 právě A. J. Liehma, jehož kniha Názory tak řečeného Dalimila vyšla v tomto nakladatelství na začátku roku 2014. Jedná se o rozsáhlý soubor politických a spolecenských komentářů, úvah a esejů, které autor otiskoval v exilových časopisech během svého pobytu v Paríži, kde se rozhodl zůstat po srpnu 1968. Komentoval zahraniční dění i vývoj v Československu během normalizace. Cena Toma Stopparda je udělována autorům českého původu za významné esejistické dílo inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem. Texty A. J. Liehma přesně takové pronikavé a aktuální myšlení představují.

O autorovi


Antonín J. Liehm (* 1924) je novinář, překladatel a editor. Vystudoval Vysokou školu politickou a sociální, v roce 1945 založil s E. F. Burianem týdeník Kulturní politika, po jeho zákazu v roce 1949 pracoval v ČTK a na ministerstvu zahraničních věcí. V šedesátých letech byl ve vedení Literárních novin, v letech 1968–1969 zastupoval Československý státní film v Paříži. Poté se rozhodl zůstat v exilu. S Jiřím Pelikánem redigoval emigrační Listy (a také 150 000 slov a Čtení na léto). Vyučoval na univerzitách v Paříži, Filadelfii a Londýne, publikoval v evropském, americkém a exilovém tisku a v roce 1983 založil v Paříži kulturněpolitický časopis Lettre internationale, který vycházel v řadě evropských zemí (také v České republice). V roce 2013 se vrátil do Cech. Mezi jeho nejznámější díla patří mj. Rozhovor, Generace, Ostrř sledované filmy, Pražské ideje, Príbehy Miloše Formana, Nejdůležitější umění (s D. Liehmovou), Socialismus s lidskou tváří, Minulost v přítomnosti nebo Psáno na zeď.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Názory tak řečeného Dalimila
Čeština

Názory tak řečeného Dalimila

3.0 1
499 409
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.