Beseda: Vlastimil Vondruška - Křišťálový klíč, Právo první noci

archiv revue
Začátkem září se v Domě knihy uskutečnila beseda a autogramiáda českého historika, publicisty, spisovatele a autora především historických románů, za které sklidil mnohá literární ocenění - Vlastimila Vondrušky. Podle statistik patří jeho knihy mezi nejpůjčovanější tituly v českých veřejných knihovnách.

Vaše nová série Kříšťálový klíč začíná na konci 17. století. Jaká to byla doba pro naše země, pro naše předky?
Protože se snažím psát podobná témata jako Alois Jirásek, tak jsem už kdysi dávno měl touhu trošku korigovat představu doby temna. Všichni máme ze školy zažité, že to byla doba největšího útlaku a vykořisťování. Nicméně název doba temna je nutné brát jako určitou symboliku, Jirásek nehovořil o ekonomicko-sociálních záležitostech, ale pouze o útlaku jazykovém a náboženském. Takže jsem se pokusil trochu tohle zjemnit, protože pokud se podíváte na neuvěřitelný průmyslový boom našich zemí od konce 18. století. tak ten se přece někde musel vzít. Doba konce 17. a začátek 18. století se nazývá manufakturní období. Byla to doba, kdy se toto všechno formovalo, kdy vznikaly první železárny, sklárny, papírny, neuvěřitelným způsobem se rozmohl obchod české země. Do tohoto rámce jsem se pokusil zasadit příběh, který vyprávím. A protože ve svém jiném životě jsem se věnoval sklářství, tak osnovou příběhu jsou osudy jednoho sklářského rodu. K tomu jsem přidal i nezbytný kolorit – jezuité, poustevníci, obchodníci, šlechta atd.

Neměl jste obavy, že po Přemyslovcích, po středověku, který je pro čtenáře atraktivní, a po divokém husitském období, bude toto období méně atraktivní?
Ty obavy mám do jisté míry stále, protože úspěch knihy poznáte až po druhém nebo třetím díle. Ten první si spousta čtenářů koupí ze zájmu, ale když je to nechytne, tak už si nekoupí a nepřečtou ten druhý a třetí. Pokud vím, tak ten první se prodává nadstandardně dobře, ale účet bych podtrhnul až po dalších dílech.

Druhá vaše nová kniha se jmenuje Právo první noci, je to další Oldřích z Chlumu. Přemýšlel jste o tom, že ukončíte Oldřichův příběh a půjdete úplně jinam?
Všechno samozřejmě někdy končí, ale určitě neplánuji to, že bych napsal nějaký příběh, kde bych svého hrdinu zabil. Pokud mi budou literární síly stačit, tak ho přenesu do pozdější doby po bitvě na Moravském poli, ale  pořád bude provozu schopný, bude to bystrý rytíř, a určitě ho nepošlu do říše snů.

Na které tituly od vás se čtenáři ještě do konce roku mohou těšit?
Budou dva – utopicko-sociální román Kronika zániku Evropy a Letopisy královské komory – Mstitel z Jenštejna.

Besedu moderovala: Sandra Procházková 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Křišťálový klíč I
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.