9. 3. v 16-17 hod – Jan Keller: Společnost věčného mládí; DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz

O kultu věčného mládí si budeme vyprávět se sociologem Janem Kellerem

Pondělí 9. března v 16-17 hod – Jan Keller: Společnost věčného mládí; DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz

Jan Keller je sociolog, environmentalista a publicista. V roce 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Vedle odborných a popularizačních článků publikuje i novinové komentáře, nejčastěji v deníku Právo. Je autorem řady odborných a popularizačních knih z oblasti sociologie a environmentalistiky. 

Jan Keller pochází z Frýdku Místku. Historii a sociologii studoval však na Filozofické fakultě v Brně. Poté krátce působil ve Filozofickém ústavu ČSAV v Praze. Následně vystřídal několik zaměstnání, nicméně v 80. letech se vrátil k učení na brněnské filozofické fakultě, kde se na katedře sociálních studií věnoval problematice sociologických teorií a otázkám byrokratizace velkých orgranizací.Od roku 2000 vyučuje také na Ostravské univerzitě. V současnosti se mimo přednášení sociologie významně angažuje také v problematice trvale udržitelného rozvoje a oblasti souvislostí ekologie a sociologie. Tu  využívá k vysvětlení původu a dopadů ekologických problémů dneška. Na ekologická a sociologická témata napsal již několik knih a od roku 1998 také mnoho článků, pravidelně uveřejňovaných v deníku Právo, Lidové noviny, časopise Poslední generace aj. Spolupracuje zejména s hnutím Duha a Greenpeace, je členem redakce časopisu Poslední generace. 

Společnost věčného mládí

Kniha se zabývá dopady jedné z největších sociokulturních změn druhé poloviny 20. století, nebývalého nárůstu nové společenské kategorie - adolescentů. Autor rozebírá mentalitu těch, kdo se nalézají v přechodné životní fázi, pro kterou je charakteristická neuzavřenost životních voleb. Tato nová sociální kategorie co do svého počtu i významu neobyčejně sílí po druhé světové válce, tedy v období, které je přechodné též z hlediska celé společnosti na cestě od společnosti průmyslové k postindustriální. Kniha analyzuje, jak v této situaci došlo ke vzniku kultu věčného mládí, koncentrovaného kolem motivů touhy bez hranic, popření autorit a iluze neomezené individuální volby. Autor dokládá, nakolik kult věčného mládí inspiroval takzvané postmoderní myšlení. Dále ukazuje, jak tento způsob myšlení přetrvává i v situaci, kdy se od přelomu 70. a 80. let vynořují obrysy společnosti hypermoderní.


Pečlivě budovaný kult mládí převrací skutečné vztahy ve společnosti. Pomáhá zakrývat fakt, že vlastnosti, které jsou přičítány mladé generaci, jsou ve skutečnosti požadavky přicházející zvenčí a vyvolávané logikou fungování firem, politiky a médií. Kult věčného mládí pomáhá zastírat poměry, ve kterých vyrůstají nové generace, a odvádí pozornost od skutečných problémů, jimž musejí čelit. Tento uměle pěstovaný kult neúprosně popohání k vyšší výkonnosti příslušníky všech generací v zájmu zvyšování profitu především velkých firem a finančních trhů.

Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum.cz/rezervace. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

MOJE OSTRAVA
Informace o akcích v DOMĚ KNIHY naleznete také v mobilní aplikaci Moje Ostrava, kterou lze zdarma stáhnout pro Android i iOS.

 


 
Související produkty
Společnost věčného mládí
Čeština